Czy maseczki ochronne chronią?

W ostatnim czasie zapadła decyzja o nakazie noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Decyzja ta podzieliła społeczeństwo. Powody tej decyzji są oczywiste, jednak wiele osób uważa, że maseczki higieniczne nie chronią nas przed zakażeniem wirusem. Nie jest tajemnicą, że jednorazowe maseczki ochronne nie zapewniają 100% bezpieczeństwa. To jednak nie zmienia faktu, że w dużym stopniu mogą uchronić nas przed zachorowaniem. Jedną z głównych zalet noszenia maseczek jest fakt, że dzięki noszeniu ich nie dotykamy twarzy dłońmi, które mogły mieć kontakt z wirusem. Korzyści jest więcej, jednak najważniejsze, aby maseczki używać w odpowiedni sposób.

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia maseczka zakrywająca usta i nos powinna:

– być wygodna i szczelnie dopasowana,

– posiadać zauszniki lub innego rodzaju mocowanie,

– składać się z kilku warstw tkaniny,

– pozwalać na swobodne oddychanie,

– nadawać się do prania i suszenia.

Jak prawidłowo używać jednorazowe maseczki ochronne:

– przed założeniem należy umyć ręce

– maskę należy bardzo dokładnie umieścić na twarzy, tak żeby idealnie przylegała do niej i zasłaniała w całości nos oraz usta

– podczas użytkowania nie należy dotykać maski

– aby maskę ściągnąć należy złapać za gumki lub sznurki mocujące, nie wolno dotykać jej powierzchni

Papierowe maseczki ochronne z powłoką antybakteryjną

Nowym produktem na rynku są maseczki papierowe pokryte dodatkowo lakierem dyspersyjnym. Są one bardziej wytrzymałe i posiadają dodatkową powłokę antybakteryjną, która w większym stopniu chroni nas przed zakażeniem. Wykonane są z kartonu, a dzięki zapięciu z gumek z zakuwkami są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu.

Zalety lakieru dyspersyjnego:

– redukuje zarodki do 99,5 %

– skutecznie działa przeciwko wirusom, bakteriom i zarazkom

– jest nieszkodliwy dla zdrowia

– jest wyjątkowo trwały

– zapewnia niezawodny efekt

Tego typu maseczki będą ciekawą alternatywą dla zwykłych maseczek higienicznych, lepiej chronią i doskonale się prezentują.

Oczywiście same maseczki ochronne nie uchronią nas przed zarażeniem wirusem. Musimy dodatkowo dbać o higienę, myć ręce, nie dotykać twarzy, nie narażać się na kontakt z osobami kaszlącymi lub kichającymi. Jednak dodatkowa ochrona w postaci maseczek jest ważna, a noszenie ich może przynieść same korzyści.