Jednorazowe maseczki ochronne – jakie wybrać?

maseczki ochronne

W ostatnich tygodniach stanęliśmy przed wieloma wyzwaniami związanymi z epidemią Koronawirusa. Jest to ciężki czas dla każdego, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców. Widmo bankructwa prześladuje większość firm. W każdej branży zostają wprowadzane zmiany oraz procedury, które zapewnią realizację zadań chociaż w minimalnym stopniu, ale przede wszystkim zadbają o bezpieczeństwo pracowników. Wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki komfort. Firmy, które w dalszym ciągu muszą pracować stacjonarnie powinny zapewnić różnego rodzaju wyposażenie gwarantujące pracownikom bezpieczeństwo w pracy. Płyny dezynfekujące, rękawiczki oraz jednorazowe maseczki ochronne. W przypadku tych ostatnich mamy spory wybór.

Maseczki higieniczne – rodzaje:

  •         Maseczki chirurgiczne jednorazowe – są najczęściej stosowanymi i ogólnodostępnymi maseczkami na rynku. Wykonane są z włókniny i nie posiadają właściwości filtrujących. Są jedynie barierą pomiędzy twarzą użytkownika, a możliwym zanieczyszczeniem. Ich główną wadą jest fakt, że nabierają wilgoci, co nie pozwala na zbyt długie noszenie ich.
  •         Maski przeciwpyłowe – używane przede wszystkim w zakładach pracy, w których pracownicy są narażeni na częsty kontakt z różnego rodzaju pyłami. Najpopularniejsze z nich mogą być używane do 8 godzin.
  •         Papierowe maseczki ochronne – stosowane w przypadku minimalnego zagrożenia zakażeniem. Są bardzo wygodne w użytkowaniu. Zapewniają podstawową ochronę ust oraz okolic nosa przed dotknięciem oraz zachlapaniem. Służą do krótkiego noszenia.

Samodzielne wykonanie papierowej maseczki ochronnej

Papierowe maseczki ochronne nie są najbardziej skutecznym produktem, ale wyróżniają się na tle innych tym, że można wykonać je samodzielnie. Potrzebne nam będą:

  •         Kawałek papieru – np. 2 ręczniki papierowe
  •         Gumka recepturka
  •         Zszywacz

 Wykonanie:

  •         Należy złożyć ze sobą ręczniki papierowe
  •         Dookoła okleić je taśmą klejącą
  •         Gumkę przeciąć na pół
  •         Przymocować każdą połowę gumki zszywaczem do zewnętrznych krawędzi maseczki

Maseczki higieniczne jednorazowe to produkt, który nie zabezpieczy nas i naszych pracowników w 100% przed zakażeniem wirusem. Ale na pewno doskonale sprawdzi się jako dodatkowy środek zapobiegawczy. Dzięki maseczce nie będziemy również dotykać okolic nosa i ust, dzięki czemu szanse na zarażenie będą dużo mniejsze. Wybór maseczek jest bardzo duży, jednak w obecnej sytuacji bardzo ciężko je dostać. Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa naszych pracowników warto przygotować instrukcję samodzielnego wykonania papierowych maseczek ochronnych.