Druk cyfrowy a druk offsetowy

Zlecając druk, często pojawia się dylemat, co wybrać – druk offsetowy czy cyfrowy? Czym się charakteryzują i którą technikę najlepiej wybrać?

Druk offsetowy czyli o co chodzi?

Druk offsetowy to druk pośredni, który wymaga przejścia wielu etapów – od pliku, przez naświetlarkę CTP, aż po obsługę rozbudowanych maszyn offsetowych. Najwięcej czasu i energii kosztuje samo rozpoczęcie produkcji i ustawienie maszyny. Co ważne, na każdy nakład naświetlane są specjalne płyty – z czego każda z nich odpowiada jednemu z kolorów CMYK-owych (te są nanoszone specjalnym cylindrem na dane podłoże). Czyli każda wieża drukarska odpowiada za nałożenie jednego koloru (oczywiście w różnych proporcjach). Co ciekawe, w przypadku tej techniki druku, ostateczny koszt arkusza jest niewielki , jednak opłaca się to dopiero jeśli drukujemy bardzo dużo egzemplarzy.

Wady i zalety druku offsetowego

Ten rodzaj druku najlepiej się sprawdza przy dużych (i bardzo dużych) nakładach, w których zależy nam na wielu identycznych kopiach. Pamiętaj jednak, ze druk offsetowy to duży wydatek, gdyż koszt obejmuje obsługę skomplikowanych maszyn, ich rozruch i odpowiednie ustawienie. Na wydruk offsetowy oczywiście trzeba też czekać znacznie dłużej niż na wydruki cyfrowe. Wykonanie wydruków na maszynie offsetowej nie opłaca się, jeśli zależy Ci na niewielkich, personalizowanych wydrukach. Problematyczne okazuje się też zamawianie późniejszego dodruku.

Jednak ogromną zaletą offsetowej techniki druku jest doskonałe odwzorowanie kolorów, doskonała jakość druku oraz powtarzalność i spójność kolorystyczna – nawet przy znacznych nakładach. Pod okiem doświadczonego drukarza, offsetowe wydruki będą zachwycać wyjątkową jakością i nasyceniem kolorów, także na dużych, jednolitych polach barwnych (czyli na aplach). Druk ffsetowy sprawdza się na wielu formatach, także na tych dużych, które bywają nieosiągalne w przypadku druków cyfrowych.

Druk cyfrowy wady i zalety

Druk cyfrowy, bywa nazywany drukiem bezpośrednim, czyli bez użycia formy drukarskiej. Projekt zwykle ma formę pliku komputerowego i jest przetwarzany bezpośrednio w maszynie drukującej. W tym przypadku nie potrzeba wielu próbnych wydruków, a ostateczny efekt można uzyskać już przy pierwszej odbitce.

Druk cyfrowy sprawdza się zarówno przy małych, jak i większych nakładach. Jego ogromną zaletą jest bardzo szybki czas realizacji oraz możliwość personalizowania wydruków. Z łatwością można też wykonać szybki dodruk. Wybierając ten rodzaj wydruku można np. w jednej cenie otrzymać komplet materiałów firmowych z różnymi danymi (np. wizytówki z odmiennymi stanowiskami lub bilety z różnymi numerami miejsc).

Druk cyfrowy jest też stosunkowo tani, zwłaszcza w porównaniu do kosztu wydruków offsetowych (zwłaszcza przy małych nakładach). Na druk cyfrowy warto się zdecydować, jeśli potrzebujesz materiałów na już (czy tam na wczoraj), a także wtedy, gdy zależy ci na wydrukach próbnych. Druk cyfrowy nie zawsze obejmuje też tak duże formaty, jak offset i zawsze też sprawdza się w przypadku zadruku dużych powierzchni jednym kolorem (czyli apli).

A może druk cyfrowy w offsetowej jakości?

Czymś pomiędzy drukiem offsetowym, a cyfrowym jest druk cyfrowy w jakości offsetu. Niewiele maszyn oferuje takie możliwości, jednak warto szukać drukarni, które mają je w swoim arsenale. Takie rozwiązanie łączy doskonałą jakość wydruków offsetowych z korzystną ceną i możliwością personalizowania, znaną z wydruków cyfrowych. Na pewno warto je sprawdzić i rozważyć jako alternatywę dla kosztownego offsetu i tradycyjnej cyfry.